Pozwolenia zintegrowane (IPPC)

Obsługa pozwoleń IPPC w Państwa firmie

Jest to szczególny rodzaj pozwolenia na wprowadzanie substancji lub energii do wszystkich komponentów środowiska, przy zachowaniu wymogów najlepszych dostępnych technik (ang. Best Available Techniques – BAT).

Rodzaje instalacji, których prowadzenie wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.

Są to m.in. instalacje przemysłu hutniczego, metalurgicznego, energetycznego, chemicznego, gospodarki odpadami.

W pozwoleniu zintegrowanym ustala się obligatoryjnie następujące warunki:

  • Wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza.
  • Wytwarzania odpadów.
  • Emisji hałasu.
  • Poboru wód.
  • Wprowadzania ścieków do odbiornika.
  • Emisji pól elektromagnetycznych.
Należy pamiętać, że przepisy prawa ochrony środowiska zobowiązują podmioty korzystające ze środowiska do prowadzenia różnego rodzaju ewidencji i sprawozdawczości (np. emisyjnej, opłatowej, eksploatacyjnej). Wymagane jest także przechowywanie w przedsiębiorstwie takiej dokumentacji przez okres 5 lat. Okres 5-letni podlega również weryfikacjom organów kontrolnych. W czasie kontroli, na żądanie organu, podmiot korzystający ze środowiska jest zobligowany do udostępnienia swojej dokumentacji.
Share
  • Opłaty środowiskowe w firmie.

    Należy pamiętać, że zobowiązania finansowe względem opłat środowiskowych, podobnie jak prawo skarbowe, obowiązują 5 lat wstecz. Tak więc wraz z upływem czasu, poza należnymi opłatami podstawowymi, konieczne staje się uregulowanie odsetek ustawowych. Ponadto, jeśli firma nie posiadała w tym okresie stosownego pozwolenia emisyjnego, choć była do tego zobowiązana, konieczne jest wniesienie opłaty podwyższonej.

    Zobowiązania finansowe za okres 5 lat wstecz podlegają także weryfikacjom organów kontrolnych, w związku z czym wymagane jest przechowywanie przez przedsiębiorstwo dokumentacji z tego okresu. EKO-OFFICE ze Szczecina zajmuje się prowadzeniem w imieniu firm kompleksowej dokumentacji dot. opłat za korzystanie ze środowiska.

  • Ochrona środowiska w firmie.

    EKO-OFFICE ze Szczecina to m.in. biuro ochrony środowiska, działające w woj. zachodniopomorskim. Firma zajmuje się prowadzeniem zagadnień ochrony środowiska w firmach. Są to m.in. opłaty środowiskowe, KOBiZE, PRTR, ewidencja i sprawozdawczość odpadowa, raporty emisyjne, sprawozdania GUS. Prowadzimy także nadzór nad zgodnością firmy z przepisami ochrony środowiska oraz terminowym wypełnianiem nałożonych w tym zakresie obowiązków.

    EKO-OFFICE sporządza także dokumentacje i wnioski z branży ochrony środowiska (np. operat wodnoprawny, wniosek na wycinkę drzew, raport o oddziaływaniu na środowisko, wniosek lub zgłoszenie instalacji w zakresie emisji do powietrza, wniosek w zakresie wytwarzania odpadów), niezbędne do uzyskania pozwoleń.

  • Projekty inżynierskie.

    EKO-OFFICE ze Szczecina to m.in. biuro projektów inżynierskich, działające w woj. zachodniopomorskim. Firma zajmuje się sporządzaniem dokumentacji projektowej sieci, instalacji oraz przyłączy różnych branż: wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej, c.o., gazowej. Realizujemy także projekty instalacji i urządzeń inżynierii sanitarnej. Obsługujemy zarówno klientów indywidualnych, jak i firmy.

    EKO-OFFICE zapewnia współpracującym z nami Inwestorom obsługę formalno-prawną w ramach wykonywanych prac projektowych, w tym uzyskiwanie decyzji administracyjnych (np. pozwolenia na budowę, decyzji o warunkach zabudowy), reprezentowanie Inwestora przed organami administracji publicznej, a także dokonywanie niezbędnych uzgodnień w tym zakresie.

Icon Skrócony do minimum czas
załatwiania zlecenia
Icon Kompleksowa obsługa wykonywanego zlecenia
Icon Gwarancja i odpowiedzialność
Eko Office